Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Elfogadom

Ilyen szivattyúra van szükség a csepegtető öntözéshez!

Ha Ön is a kertészkedők táborát erősíti, - függetlenül attól, hogy a hobbijának hódol vagy nagyobb területen, komolyan végzi ezt a tevékenységet – akkor nem kérdés, hogy a növények öntözéséhez olyan módszerre van szüksége, amely hatékony, költségkímélő és hosszú távon kifizetődő. Egy remek alternatíva erre a csepegtető öntözés, amely számos szempontból előnyös a kertkedvelők számára. Így nem csak Ön, de a növényei is boldogak lesznek a legnagyobb hőség idején is.

A csepegtető öntözés tulajdonképpen egy igen komoly múltra visszatekintő módszer, amelyben egyesül a víztakarékosság, a hatékonyság, valamint a kényelem és praktikum egyaránt. Nem beszélve arról, hogy hosszú távon anyagi téren is igen kifizetődő, összevetve más öntözési technikákkal. Ám természetesen mindez csak abban az esetben igaz, ha megfelelően telepített rendszerről beszélünk, amely működtetéséhez ideális teljesítményű és típusú szivattyút használ. Ebben a bejegyzésben megmutatjuk, mire érdemes odafigyelnie.

Milyen előnyei vannak a csepegtető rendszernek?

Ennek az öntözési módszernek számos előnye van, így nem is meglepő, hogy a mai napig az egyik legnépszerűbb megoldás a kertészkedők körében. Az egyik legfőbb pozitívuma ennek az alapvetően lassúnak tűnő rendszernek a hatékonyság mellett az, hogy még a legegyszerűbb formájával is hozzávetőlegesen 30-50%-kal kevesebb vizet szükséges felhasználnia a növények öntözéséhez. Mindenképpen meg kell említeni, hogy a használata során csökken a gyomosodás, ráadásul a víz megfelelő helyre juttatása mellett, a megfelelő tápoldat célba juttatásához is tökéletes ez a megoldás.

Mindezek mellett kíméli a talajt a szikesedéstől, valamint megakadályozza vízkészlet idő előtti kimerülését is. Ráadásul a klasszikus mellett ma már számos modern fajtája is létezik, amelyek további megtakarítást tesznek lehetővé és növelik a hatékonyságot is. Két megoldás terjedt el. Az első, ez inkább a ház körüli öntözés, ahol a polietilén csőbe mi magunk szúrjuk a csepegtető gombákat.

Olyan távolságra és olyan vízkiadásút amilyet szeretnénk. A másik megoldás már inkább nagyon területekre, mezőgazdasági művelési szintre vonatkozik. Itt a csepegtető csövekbe 30 centiméterenként gyárilag bele vannak préselve a csepegtető fejek. Ezek is alkalmazhatóak kertünkben, feltéve, hogy a 30cm-es osztás megfelelő. Ezeken túl lehetőség adódik például az időzített öntözésre, amely a nyári forróság idején igencsak kifizetődő, de teret nyit a növényekre szabott tápoldatozás előtt is. Mindez pedig csak a jéghegy csúcsa.

Vagyis ez a fajta öntözési módszer rövid távú előnyei mellett hosszú távú pozitívumokkal is rendelkezik, ráadásul számos téren kiszolgálja az igényeket is. Természetesen mindehhez szükség van a megfelelő telepítésre és egy ideális szivattyúra is.

Milyen szivattyúra van szükség a csepegtető öntözéshez?

Ahogy arra már a fentiekben is utaltunk, egyáltalán nem mindegy, hogy mindehhez milyen típusú, teljesítményű és erősségű szivattyút használ.

Fontos tudni, hogy a csepegtető csöveknek körülbelül 1,5 bar teljesítmény a kapacitása, vagyis ennél nagyobb nyomást már nem bírnának ki. Pontosan ezért lényeges szempont egy megfelelő nyomáscsökkentő beszerzése, amely szabályozza ennek a mértékét az adott körön belül. Vagyis ennek a szerkezetnek a segítségével beállítható az optimális működéshez szükséges nyomás és nem kell aggódni a működés során fellépő túlnyomás miatt.

Természetesen előzetesen elengedhetetlen mindehhez a szivattyú méretezése is. Ennek kapcsán mindenképpen figyelembe kell venni a meghatározni kívánt szállítómagasságot is. E művelet célja, hogy az öntözőrendszer üzemeléséhez szükséges vízhozamot komolyabb nyomásesés nélkül legyen képes a megfelelő helyre szállítani. A pontos tervezéshez emellett szükség van arra az információra is, hogy a vízforrás az adott nyomásértékeken mekkora vízmennyiséget képes biztosítani.

A maximális hatékonyság eléréséhez mindemellett lényeges figyelembe venni azt is, hogy 50-60 méternél több csövet nem érdemes egy ágon elhelyezni a csepegtető rendszer kialakításánál.

Természetesen ha a fentiek kapcsán bármilyen kérdés merült fel Önben vagy nem biztos abban, hogy milyen szivattyúra lenne szüksége vagy miként fogjon hozzá a rendszer kiépítéséhez, bátran fordulhat hozzánk, minden kétségét eloszlatjuk szakmai válaszainkkal.

Tetszett a cikk? Kérem, nyomjon egy Like-ot!

Nézze meg többi bejegyzésünket is a Szivattyú blogban

Az oldal tetejére