Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Elfogadom

Gy.i.k.

Gyakran ismételt kérdések

1., Milyen vízforrással használjuk a szivattyút?

A vízforrás (fúrott kút, ásott kút, esővízgyűjtő tartály) típusa és a felhasználás határozza meg a szivattyú típusát/teljesítményét.
Fúrt kútból 8m-es nyugalmi vízszintig felszíni szivattyúval, 8m alatt csőbúvár szivattyúval, ásott kút vagy ciszterna esetén ásottkút szivattyúval termeljük ki a vizet.

2., Mi a célja a szivattyú használatának?

Kerti locsolás:

A kert mérete és az öntözési igények szerint válasszon: 

Kis teljesítményű szivattyúk kézi locsoláshoz 100-150m2 területnagyságig.

Közepes teljesítményű szivattyúk 2-4 szórófejhez 150-300m2.

Nagynyomású szivattyúk telepített öntözőrendszerekhez

Ásott kútból, esővízgyűjtő tartályból történő locsoláshoz: amennyiben a vízszint 8 méternél magasabban van a szivattyú szintjéhez képest, alkalmazhatók a fent említett szivattyúk, megfelelő méretű szívószállal, lábszeleppel, ha mélyebben, akkor vagy ásottkút szivattyú vagy csőbúvár szivattyú a megoldás. 

Megjegyzés: a hagyományos búvár vagy zsompszivattyúk nem alkalmasak locsolásra, mivel nincs nyomásuk. Mindig nézzük meg az emelési magasságot, ami fel van tüntetve a szivattyú adattábláján és "H" betúvel jelölik. Méterben adják meg az emlési magasságot, pl H = 7m. Ez azt jelenti, hogy a szivattyú függőlegesen a szivattyú talpától maximum 7 méter magasra tudja felemelni a vizet. Ez az jelenti, hogy ez a szivattyú 0,7bár nyomást tud előállítani. A városi vízhálózat nyomása általában 3bár. A 0,7bár ehhez képest elég kevés, így a cső végét befogva nem tudunk messzebbre ellocsolni.Egy ásottkút szivattyúnak legalább 3,5bár maximáliss nyomása van, ezt mindig ellenőrizzük vásárlás előtt.

Házi vízellátás:

- 1-2 fő/lakás esetén a kis teljesítményű, 
- 4-6 főig a közepes teljesítményű szivattyúkat válasszuk házi vízműként, vagy áramláskapcsolóval  (presscontrol) szerelve. 

Fontos a szivattyúk védelme. Egy ásott kútban sok köbméter víz is lehet, de ha kiürül, csak lassan telítődik újra. Az ásottkút- vagy búvárszivattyúkon van egy úszókapcsoló, ami leállítja a szivattyút, ha az leszívja maga alól a vizet. Ha felszíni szivattyút használunk, be kell építenünk egy szárazonfutás védelmet, vagy presscontrol-t.

3., Milyen mélyről kell a vizet felhozni?

8m-mélységig felszíni szivattyúval tudunk vizet felszívni. A felszíni szivattyúzás előnye, hogy már kis kútátmérővel (32mm) tudunk dolgozni.

Megjegyzés: a felszívás fizikai határa 10m, azaz -1 bár. Ez az abszolút vákuum. Ennyit a szivattyúk nem tudnak teljesíteni. Sokan kérdezik tőlünk hogyan lehetne mégis megoldani, de ez fizika, ezt nem lehet "kijátszani". Az -1 bárt a gyártási tökéletlenségek miatt egyik felszíni szivattyú sem tudja, ezért írnak a szivattyúkra 9m-es szívási mélységet. De jó ha tudjuk, hogy egy átlagos 40-es fúrott kút esetében, amikor beindul a szivattyú, még egy métert le fog csökkenni a vízszint, ez lesz az üzemi vízszint. Minél mélyebben van a nyugalmi vízszint, annál jobban csökken a szivattyú szívóereje. Ezért, ha a nyugalmi vízszintünk alapból 8 méteren van, ne számítsunk nagy vízhozamra. 

 8 méteres mélység alatt vagy aknát kell ásnunk, hogy közelebb kerüljünk a vízszinthez, vagy csőbúvár illetve ásottkút szivattyúra lesz szükségünk. A csőbúvár szivattyúkhoz minimum 63-as belső átmérőjű kútra lesz szükségünk, de egy jól használható, elegendő vizet adó kút ebben az esetben már minimum 110mm-es.

4., Mennyi vízre van szükség?

Ismét a feladat határozza meg, de el kell fogadnunk, hogy annyi vízből kell gazdálkodnunk, amennyit a kút biztosítani tud. Ez meg is határozza a maximális teljesítményű szivattyút, amit ide felszerelhetünk. A tervezett vízfogyasztást, pl. egy kert öntözése vagy több vízcsap egyidejű használata, aztán már ebből az adatból számíthatjuk.


Karbantartási kérdések


1, Hogyan védjük meg a szivattyút a szárazonfutástól?

Fúrott kút esetén: meglévő házi vízműhöz külön szárazonfutás védelem, pl. LP3-at építhetünk be, vagy tartály nélkül a szivattyúra közvetlenül presscontrolt.
Csőbúvár szivattyúknál ugyanezeket javasoljuk, ebben az esetben fent a felszínen a tartályhoz, tudjuk bekötni az egységeket. Ásott kút esetén: ha felszíni szivattyút alkalmazunk, a fentiek helyett/mellett használhatunk úszókapcsolót.

2., Milyen jelek utalnak meghibásodásra?

Leginkább a szivattyú hangja ad jelzést, hogy valami nincs rendben. Ha visító hangot hallunk, akkor a csapágy kezd megszorulni, ha pedig azt halljuk, hogy magától bekapcsol a szivattyú, pedig nincs nyitva egy csap sem, akkor szivárgásra gyanakodhatunk. 
Csökkenő víznyomás, szokatlan zajok, vagy túlmelegedés a szivattyú belső hibájára utalhatnak. A szivattyúk lehetséges hibáiról készítettünk pár videót, melyeket az oldal alján megtalál. Amennyiben komolyabb a probléma, forduljunk szakemberhez.

3., Hogyan tároljuk a szivattyút télen?

Fagyveszélyes időszakban ürítsük le a szivattyúból a vizet. A szívóág alatti leeresztő csavart és a nyomóág melletti csavart is csavarjuk ki, majd döntsük előre a szivattyút úgy hogy a víz a leeresztő nyíláson kifolyjon. Tároljuk száraz, fagymentes helyen. videó

Extra tipp:
Használj minőségi szivattyútartozékokat (pl. szűrők, nyomáskapcsolók, stb), hogy megnöveld az eszköz élettartamát. Ha bizonytalan, forduljon szakértőhöz!

Ha esetleg mégis olyan kétely merülne fel Önben, amelyet nem foglaltunk bele a Gyakori Kérdésekbe, akkor se essen kétségbe, ugyanis bátran felkereshet minket e-mail-ben is.

Válasszon az alábbi témakörök közül, vagy böngésszen lentebb a teljes listában

A szegedi PVC kút felszerelésének lépései.

A felragasztás előtt a kútfej mindkét ágat töltsük fel vízzel, nézzük meg nem ereszti-e el a vizet. Szállítás során kerülhet szennyeződés a zárófelületek közé, ezért átereszthet.

Kerti teendők az őszre – Gondoskodjon a pázsitról is!

Sokan gondolják, hogy az ősz beköszöntével együtt a kerti szezon is véget ér, pedig ez koránt sem igaz. Ahhoz ugyanis, hogy tavasszal újra teljes fényében pompázzon az udvar, szükség van arra, hogy ilyenkor elvégezzen néhány fontos munkálatot odakinn. Megmutatjuk, mire érdemes odafigyelnie és eláruljuk azt is, mit tehet azért, hogy a pázsitot ne viseljék meg a téli mínuszok és a nehéz hótakaró.

Legyen jól látható akkor is, ha korán sötétedik és világítsa ki kertjét is!

Ahogy belemegyünk az őszbe és egyre inkább közeleg a tél, csak azt vesszük észre, hogy egyre korábban sötétedik odakinn és sokszor már délután négy órakor fel kell kapcsolni a villanyt a szobában. Annak érdekében, hogy mindezek ellenére ebben az időszakban is teljes biztonságban közlekedhessen az utcán vagy dolgozhasson a munkahelyén, érdemes odafigyelni a jól láthatóságra. Nem beszélve arról, hogy ha kertes házban él, itt az ideje, hogy beszerezzen néhány praktikus és kellemes fényforrást is. Mindezzel pedig még a téli depressziónak is elejét veheti. Mutatjuk, miről is van szó!

Készítse fel kertjét, garázsát és házát télre!

A hűvös reggelek, a korai sötétedés és a melegebb ruhák előkerülése a szekrényből mind azt jelzik, hogy menthetetlenül közeleg a tél. Az első fagyos éjjelek már az ősz folyamán is beköszönthetnek, így még ezen időszak előtt mindenképpen fontos a kert, a garázs és a ház felkészítése a mínuszokra. Ebben a bejegyzésben összegyűjtöttük, mire érdemes odafigyelnie, hiszen néhány egyszerű művelet elvégzésével megóvhatja értékeit és könnyebbé teheti majd a tavaszi szezonkezdést.

Mennyi vizet igényel a pázsit?

Ki ne szeretne a kertjében gyönyörű zöld, hibátlan pázsitot látni? Egy ilyen felület az udvar éke lehet, élettel tölti meg az egész környezetet. Azonban ehhez a gondos ápolás mellett szükség van a megfelelő vízellátásra is. Ebben a bejegyzésben összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat a füves terület öntözésével kapcsolatban.

Vízigényes zöldségek a kertben

A víz minden olyan terület alapvető igénye, ahol növények élnek, legyen szó egy kisebb veteményesről vagy egészen nagy méretű zöldségtermesztő birtokról. Minden típusú zöldségnek más és más igénye van, amely igaz a vízellátásra is, ám sok esetben az sem mindegy, miként és milyen időközönként zajlik az öntözés. Ebben a bejegyzésben összegyűjtöttünk néhányat a leginkább vízigényes zöldségek közül.

Mitől függ a talajvíz szintje?

Hála földrajzi elhelyezkedésének, Magyarország igazán gazdag felszín alatti vizekben. Ez azért fontos, mert annak ellenére, hogy a felszín alatti vizek a Föld teljes vízkészletének 1%-át sem teszik ki, nagyon fontos szerepet töltenek be az életünkben, különösen bizonyos területeken. Az egyik ilyen típus a talajvíz, amelynek minősége és mennyisége számos tényezőtől függ. Lássuk, mi mindent érint ez a jelenség!

Mi az a lábszelep és miben segít?

Ha röviden szeretnénk fogalmazni, a lábszelep minden önfelszívó szivattyú, öntözőszivattyú és házi vízellátó rendszer nélkülözhetetlen alkatrésze és számos hasznos funkciót tölt be felhasználási körtől függően. Találkozhat vele „talpszelep” néven is, de ha valahol azt hallja, hogy „visszacsapószelep szívókosárral”, akkor is ugyanerről az apró, ám nagyon hasznos kis szerkezetről van szó. Lássuk, mikor érdemes alkalmazni és mire jó pontosan ez a kiegészítő elem!

Ezeket ne dobja a WC-be, ha nem szeretné tönkretenni a szennyvíz szivattyút!

Számos olyan hétköznapokban előszeretettel használt eszköz és tárgy létezik, amelyek nélkül már nehéz lenne elképzelni az életünket. Pontosan ezért sokan bele sem gondolnak abba, micsoda károkat okozhat az, ha használat után ezek a toalettben landolnak. Hiszen a WC-t lehúzni csupán egyetlen mozdulat, a szóban forgó dolog pedig már el is tűnt a szemünk elől. Igen ám, viszont a szennyvíz szivattyú már nem feltétlenül ezt fogja gondolni, hiszen neki meg kell küzdenie az ilyen módon elküldött elemekkel.

4 hasznos tipp nyárra, hogy biztosan ne romoljon el az öntöző szivattyú!

Egy kerti öntözőszivattyú minden kerttulajdonos hasznos társa. Annak érdekében, hogy ez hosszú távon is így legyen és ne kelljen aggódni az esetleges meghibásodások miatt, érdemes néhány apróságra odafigyelni, amelyek akár évekkel meghosszabbíthatják a szivattyú élettartamát.

Gyakori tévhitek a szivattyúkkal kapcsolatban

Számtalan mendemonda kering a szivattyúkkal kapcsolatban, ebben a cikkben megpróbálunk néhány ilyet felderíteni

Minden, amit a szén-monoxid-mérgezésről tudni érdemes

Sokan tartják felesleges beruházásnak a szén-monoxid-riasztót. Azonban ha belegondolunk abba, hogy Magyarországon évente 10-30 ember szenved halálos szén-monoxid-mérgezést, rögtön nem tűnik olyan haszontalan kiadásnak. Ebben a cikkünkben annak jártunk utána, mi okozhat szén-monoxid-mérgezést, milyen tünetei vannak, és hogyan védekezhetünk ellene.

A házi vízmű felépítése

Egy házi vízmű rendkívül praktikus rendszer, amely ideális megoldás a családi házak vízellátására, különösen, ha az ingatlan nincs csatlakoztatva a központi vízhálózatra. Telepítésével energiát és pénzt takaríthat meg. A vízművek alapvető részei minden esetben hasonlóak, de a különböző modellek között teljesítménybeli eltérések lehetnek. Ebben a leírásban bemutatjuk a házi vízmű felépítését.

A házi vízmű működése

Nagyon sok különböző oka lehet annak, hogy remek társ a mindennapokban egy házi vízmű az otthona körül. Ha szeretne leválni a hálózatról, spórolna hosszú távon a kiadásokkal vagy az ingatlan nem csatlakozik a település vízhálózatára, akkor mindenképpen szüksége lesz egy ilyen szerkezetre. Ugyanakkor a szintes családi házak megfelelő vízellátásánál is nagy hasznát veheti egy ilyen rendszernek. Megmutatjuk, miként működik egy ilyen berendezés!

Mivel locsoljuk a növényeket: esővíz, kútvíz vagy csapvíz?

Elsőre talán magától értetődőnek tűnhet a kérdés, azonban, ha volt már a lakásunkban egynél több növény vagy ha láttunk már hobbi konyhakertészt „akcióban”, akár el is bizonytalanodhatunk egy kicsit. A víz az víz, legyinthetünk könnyedén, de nincs két egyforma vízigényű növény, mint ahogy a címben felsorolt vizek is jócskán eltérnek egymástól. Ebben a cikkben ennek a témának járunk jobban utána.

Egy nyomáskapcsoló megkönnyíti a mindennapjait!

Ha röviden akarunk fogalmazni, a nyomáskapcsoló tulajdonképpen az az apró, ám praktikus szerkezet, amellyel ha kiegészítünk egy szivattyút, rögtön kezünkben van az automatizáláshoz szükséges kulcs. Amikor odakinn tűz a nap és hatalmas a hőség még akkor is, amikor alkonyodik, sokan kívánják azt, bárcsak egy automata öntözőrendszer segítené az életüket és ne kellene minden nap hosszan vesződni azzal, hogy ellássa a növényeket megfelelő mennyiségű vízzel. Nos egy nyomáskapcsoló beszerzésével máris hatalmas lépést tett előre ezen az úton, ugyanis ez felel a szivattyú automatikus ki-és bekapcsolásáért. Lássuk, hogy is működik mindez!

A szegedi kút hibái és karbantartása

Egy szegedi kút a kertben nagy segítség minden háztartásban, hiszen számos szempontból igen praktikus ezek használata a hétköznapok során a kertben és a házban egyaránt. Ahhoz viszont, hogy sokáig megfelelően működjön és ne okozzon semmilyen bosszúságot, érdemes időről időre figyelmet szánni a kút karbantartására. Így ugyanis elkerülhetők a meghibásodások és növelhető az élettartam. Ebben a cikkben ennek járunk bővebben utána - olvasson tovább!

Minden, amit a szegedi kút működéséről tudni érdemes!

Egy szegedi kút használata számos szempontból lehet előnyös, hiszen legyen szó háztartási felhasználásról vagy a kertben levő növények öntözéséről, ezek a szerkezetek nagyban megkönnyíthetik az ott élők életét. A megfelelő és zavartalan működtetéshez azonban szükség van egy megfelelő szivattyú beszerzéséhez, amely kiválasztásánál fontos alaposnak lenni. Ugyanis ha nem ideális szerkezetet szerez be a víz kinyeréséhez, akkor könnyen bosszúságot okozhat az egyébként nagyon is hasznos kút. Annak érdekében, hogy ez ne fordulhasson elő, összegyűjtöttünk minden hasznos tudnivalót amit érdemes tudni a szegedi kúttal kapcsolatban!

Minden, amit a gyorscsatlakozókról tudni érdemes

Az ideális kertben nem csak a növények olyanok, mint amit megálmodott, hanem a munkavégzés is egyszerű és kényelmes. Ehhez pedig elengedhetetlen egy olyan locsolócső, amely a kert minden egyes pontjára gond nélkül elér. Persze az nem túl praktikus, ha egy hosszú, kígyóként tekergő slag fekszik a kertben keresztben, hiszen ez egyrészt nem túl felhasználóbarát megoldás, másrészt pedig nem is feltétlenül van erre mindig lehetőség. Azonban létezik egy igazán hasznos kiegészítők, amely segítségével mindez nem lehetetlen, a kerti munka pedig valódi kikapcsolódás lesz. Szeretnénk bemutatni Önnek a gyorscsatlakozót!

Mikor nagy segítség egy házi vízellátó rendszer?

Egy házi vízellátó rendszer, más néven hidrofor bizonyos helyzetekben hatalmas segítség lehet abban, hogy megfelelő módon elláthassa ingatlanát vízzel. Kifejezetten ajánlott egy házi vízellátó rendszer használata olyan házak esetén, ahol nem, vagy csak nehézségek árán tudna csatlakozni a helyi vízhálózatra. Mindemellett szempont lehet az energiatakarékosság, valamint a költséghatékonyság is. Egy ideális eszköz beszerzését követően nem kell többé amiatt aggódnia, hogy zuhanyzás, mosogatás vagy öntözés közben esetleg elfogy a víz valami miatt. Lássuk, miben is rejlik a hidrofor titka!

Ebben van fontos szerepe az áramláskapcsolónak!

A szivattyúk ma már számos szempontból igen összetett szerkezetnek számítanak, amely természetesen nagy szerepet játszik abban, hogy tökéletes komfortot biztosítson a tulajdonosa számára függetlenül attól, mire használja azt. Emellett a választék is igen széles, laikusként könnyen kétségbe esik az ember, amikor meglátja, milyen sokfajta szivattyú létezik és mennyi kiegészítő kapható hozzájuk. Egy igen lényeges eleme az berendezésnek például az áramláskapcsoló, amely nagyban hozzájárul a hatékonyságához, éppen emiatt érdemes tudni, mire való pontosan ez az apró, ám annál lényegesebb rész a szivattyúban.

Nem is gondolná, milyen sok haszna van egy grillhőmérőnek!

Egy grillhőmérő egészen apró szerkezet és sokak szerint nincs is sok túl sok haszna, hiszen a legtöbben úgy vélik, ránézésre is meg tudják állapítani azt, hogy elkészült-e a grillezett étel. A helyzet viszont az, hogy ennél sokkal több funkciója van ennek a hőmérőnek, hiszen szerepe van a hidegfüstölés és a füstölés során, valamint nagy hasznát veheti egy BBQ -zás vagy a grillezés során egyaránt. Lássuk, miről is van szó!

Ezek a leggyakrabban elkopó kiegészítők, melyekre érdemes odafigyelni!

Egy szivattyú beszerzését és beüzemelését követően annyira egyszerűnek tűnik a kerti öntözés, a medence feltöltése vagy a veteményes vízzel való ellátása, mint valami gyermekjáték. Pedig az apró mozdulat mögött, amellyel elindítja a vízáramlást, ennél sokkal több rejlik. A jó hír viszont az, hogy ezzel nem szükséges nap mint nap foglalkoznia, ha rendszeresen ellenőrzi és karbantartja a szivattyúját. Ez azért is lényeges, mert van néhány olyan alkatrész és kiegészítő, amelyek egy idő után rendszeres használat mellett egyszerűen elkopnak, elöregednek. Ha nem szeretné megvárni az első meghibásodást, érdemes időről időre ellenőrizni és amennyiben szükséges, cseréltetni ezeket, hiszen így nagyban megnövelheti szivattyúja élettartamát, ráadásul elkerülheti az esetleges bosszúságokat is. Lássuk, mire érdemes odafigyelnie!

Mivel jár a kút bejelentési kötelezettség?

Az utóbbi időben nagyon sokat lehetett már hallani az úgynevezett kút bejelentési kötelezettségről, amellyel kapcsolatban számos különböző információ jelent meg a sajtóban. Pontosan ezért tartottuk nagyon fontosnak, hogy tiszta vizet öntsünk ezzel kapcsolatban a pohárba és leírjuk, milyen teendői is vannak a kút tulajdonosoknak.

Öntözni fontos, de nem mindegy, mikor!

Ha már készen áll a szivattyú a kert öntözéséhez, Ön pedig már alig várja, hogy végre kényelmesen láthassa el a birtokán levő növényeket vízzel, akkor itt az ideje, hogy végre meg is valósítsa mindezt. A forró nyári időszakban viszont igen sarkalatos kérdés, hogy mikorra érdemes időzíteni ezt a tevékenységet. Hiszen egy nem megfelelő napszakban végzett öntözés akár a növények megbetegedését, pusztulását is okozhatja. Pontosan ezért összegyűjtöttük Önnek a legfontosabb tudnivalókat a kert vízellátásával kapcsolatban.

Az oldal tetejére