Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Elfogadom

Áramláskapcsolók, szárazonfutás elleni védelmek

Ha már van egy szivattyúja vagy most készül beszerezni egyet, mindenképpen fontos tudnia a szárazon futás elleni védelemről. Amennyiben a szivattyú nem tartalmazza az ehhez kapcsolódó berendezést, mindenképpen érdemes beszerezni egyet, hiszen ellenkező esetben van esély arra, hogy a szivattyú tönkremegy, ha üzemelés közben valamiért nem éri el a megfelelő folyadékszintet. Ugyanis ha a készülék szárazon fut, nagyon hamar tönkre mehet. Ezért van szükség a védelmi rendszerre, amelyek többféle formában is elérhetők.

Rendezés:

Mikor egy szivattyút üzembe helyezünk, jellemzően azért tesszük, hogy megkönnyítsük a saját dolgunkat és egyszerűbben öntözhessük a kertet vagy tölthessük fel a medencét. Pontosan ezért nem állhatunk mellette lesben állva minden másodpercben, ráadásul még így is nagyon nehéz időben észrevenni, ha a szivattyúoldalon lecsökken a folyadékszint. Pedig egy ilyen jelenség nagyon gyorsan tönkreteheti a szerkezetet, így jobb félni, mint megijedni alapon érdemes a megfelelő kiegészítő alkatrészeket beszerezni annak érdekében, hogy megelőzhesse a problémát. Hiszen a szárazon futás nagy eséllyel tönkre teheti a szivattyút, de legalábbis igen komoly költséget jelenthet a javíttatása.

Milyen megoldások léteznek a szárazon futás megakadályozására?

Bár számtalan megoldási lehetőség kínálkozik, ami azonban az teljesen bizonyos, hogy egy kiegészítő alkatrészre lesz szükség a szivattyúhoz. Ezek segítenek megakadályozni, hogy a vízszint túlzott csökkenése esetén azonnal leálljon a rendszer működése. Lássuk, milyen szerkezetek alkalmasak erre!

- Szárazon futás elleni védelem kapcsoló

A szárazon futás elleni védelem kapcsoló valójában a hidrofor, vagyis a házi vízmű rendszerekhez ideális választás. Működésének lényege, hogy ez a kapcsoló automatikusan vezérli a szivattyú kikapcsolását, ugyanis fel tudja mérni, ha fennáll a szárazon futás veszélye. Azt érzékeli, ha a beállított minimum és maximum értékeket átlépi a készülék, ugyanis ilyenkor automatikusan lekapcsol. A nyomáskapcsolóval sorba érdemes bekötni, így a a nyomás alatti rendszereknél tökéletesen működik.

- Vákuumkapcsoló

A vákummkapcsoló szintén a szárazon futás ellen védi a szivattyút., ám a működési elve egy kicsit eltér az előzőtől. Ebben az esetben a kapcsolót a szívócsőbe kell építeni, az ilyenkor generált vákuumot pedig érdemes figyelni. Beüzemeléskor az érintkezők automatikusan összezárnak, viszont ha a folyadék elfogy, ez megszűnik és a szivattyú egyszerűen leáll. A maradéktalan működés érdekében a kapcsolót közvetlenül a szívócsonkhoz érdemes telepíteni.

- Áramláskapcsoló

Ezeknek az áramláskapcsolóknak a fő feladata, hogy segítségükkel automatizálhatók legyenek a szivattyúk. Működése nagyon egyszerű, ugyanis felszereléskor egyszerűen csak ki kell nyitni a csapot és így a készülékkel egybeépített szivattyú is működésbe lép. Ha esetleg a szivattyú oldalán elfogyna a víz, a rendszer leáll. Mivel ebben az esetben nem nyomáskapcsolóról van szó, a bekapcsolási érték 1,5 BAR, vagyis a gyári beállításnak megfelelő. Ha 10 BAR-nál erősebb a készülék, akkor mindenképpen szükség van nyomáskapcsoló beszerelésére is. Fontos, hogy sok típusú áramláskapcsoló csak függőleges helyzetben szabad beszerelni, ugyanis csak így biztosítható a hosszú élettartam és a hibamentes működés. Erről minden esetben érdemes alaposan tájékozódni. Az áramláskapcsolók használhatók víztárolók automatikus töltésére és ürítésére egyaránt.

Bármelyiket is választja, érdemes alaposan szétnéznie a kínálatban és a meglévő vagy megvásárolandó szivattyúhoz a legjobban illő kiegészítőt megvásárolnia. Ez alapvetően nem egy számottevő kiadás, viszont a készülék élettartamát nagyban meghosszabbíthatja, ráadásul nyugodt szívvel beüzemelheti a szivattyút újra és újra. Amennyiben bármilyen kérdése merülne fel a témával kapcsolatban, bátran keressen fel minket, munkatársaink válaszolnak minden felmerülő dilemmára.

Az oldal tetejére