Hogy működik a lábszelep?
Ez a szerkezet tulajdonképpen egy visszacsapószelep és egy szívókosár együttese. Akár önfelszívó szivattyú, akár házi vízellátó berendezés mellett használja, a lábszelep mindenképpen a szívószál kút felőli végéhez csatlakozik. Ez a kis méretű, ám igen hasznos elem alapvetően két fő funkciót tölt be a működése során.
Egyrészt ha szűrős a lábszelep, a működés során megakadályozza a szivattyú számára káros, nagy szemcseméretű szennyeződések bekerülését, másrészt pedig nem engedi, hogy „elejtse a vizet” a szivattyú, amelynek hatására megszakadna a vízoszlop. Az önfelszívó szivattyúk esetében a szívócső kútba kerülő végére kell szerelni, hogy megakadályozza a szivattyú leállása után a közeg visszaáramlását a kútba vagy a tartályba.
Sokrétű felhasználás
A lábszelepek különféle kialakítása, valamint azok anyaga lehetővé teszi széleskörű felhasználásukat figyelembe véve az adott körülményeket. Ebből kifolyólag például alkalmazhatók felszíni szivattyúk szívócsövénél is. Ilyenkor ez az apró alkatrész akadályozza meg azt, hogy a szivattyúk szívócsövéből és a rendszerből a folyadék távozzon, vagyis azt, hogy lecsökkenjen a nyomás. Emellett elengedhetetlen kellékei mind az önfelszívó szivattyúknak, mint pedig a házi vízellátó rendszereknek is.
Miért érdemes önfelszívó szivattyúk esetében alkalmazni?
Az önfelszívó (JET) szivattyúk gázt tartalmazó víz felszívására is alkalmasak. Lényeges, hogy ha lehet, kerüljük el a szennyeződések bejutását. Nem kell azonban kiemelten kezelnie ezt a kérdést, akkor, ha megfelelő lábszelepet használ a működtetése során. Ezek a szerkezetek minimális karbantartási igényüknek köszönhetően kiválóan alkalmasak háztartási, lakossági felhasználásra egyaránt.
Miért érdemes házi vízellátó rendszer esetében alkalmazni? Egy házi vízellátó rendszer esetében – függetlenül attól, hogy az ingatlanát, a nyaralóját vagy a kertjét szeretné vízzel ellátni – nagyon fontos a megfelelő nyomás. Különösen akkor, ha nagy mennyiségű vízről vagy szintes házról van szó. A megfelelő vízmennyiség biztosításához nyújt segítséget a lábszelep úgy, hogy meggátolja a rendszerből való folyadék távozását, vagyis a szivattyú újraindulásakor azonnal jelen van a víz a szívóoldalon, a szivattyú nem jár szárazon. Így a szükséges nyomás a rendszerben mindig meglesz. Ennek hála, nem kell bosszankodnia mosogatás, fürdés vagy öntözés indulásakor a "későn" érkező víz miatt.
Rugós és súlyterhelésű lábszelepek
Kétféle fő típust különböztetünk meg a lábszelepek között, amelyeknek működési elve nagyon hasonló. A rugós lábszelep esetében egy rugó szorítja a záróelemet a záró felülethez. Ennek előnye, hogy a lábszelepet nem csak függőleges helyzetben lehet beszerelni, hátárnya a súlyszelephez képes nagyobb átmérője és a tisztítás nehézsége. A másik típus a súlyszelep. Itt egy kúpos elem vagy egy golyó zárja el a visszaáramló víz útját. Hátránya, hogy csak függőlegesen lehet beszerelni, mivel a gravitáció és a visszaáramló víz fogja nekiszorítani a záróperemnek.
Mire fontos figyelni a méreteknél?
Először is nagyon fontos, hogy milyen belső átmérőjű csőbe akarjuk tenni a szívócsövet a lábszeleppel. Ez meghatározza a lábszelep külső átmérőjét. Például ha egy 40mm-es külső átmérőjű PVC csőbe szeretnék szívószálat tenni, ott a cső belső átmérője 36mm. Ebbe csak a 3/4"-os, abból is a súlyszelep fér bele. Ez viszont már meg is határozza, hogy 3/4"-os KPE vagy vascsövet érdemes tenni szívócsőnek, mert a cső és a lábszelep között még egy szűkítő idom nem fog elférni, annak az átmérője ugyanis nagyobb mint a lábszelepé. Vascsövet ma már nem használunk, drága és körülményes a szerelése, helyette a KPE csövet javasoljuk.
Ha úgy érzi, segítségre van szüksége
Amennyiben nem biztos abban, melyik típusú és méretű lábszelepet érdemes választania önfelszívó szivattyújához vagy házi vízellátó berendezéséhez, bátran felkereshet minket, segítünk Önnek megtalálni a lehető legjobb megoldást az adott helyzetre. A webshop@celsiustrade.hu e-mail címen bármikor elérheti a nálunk dolgozó szakembereket.