Kert takarítása, komposztálás, növények védelme
Ha még eddig nem kerített rá sort, az avart és egyéb növényi hulladékot érdemes eltávolítani a kertből és komposztálni azokat. Emellett érdemes odafigyelni a kint levő növényekre is. A mediterrán típusú kertlakókat - mint például a leander - mindenképpen fagymentes helyre kell tenni télire, a dézsában tartott vagy a kertben elültetett, fagyra érzékeny növényeket pedig védeni kell a mínuszoktól megfelelő takarással. Így tavasszal is teljes pompájukban ébrednek majd a téli álomból.
Kerti csap téliesítése
A kerti csapokhoz tartozó vízvezetékek szinte kivétel nélkül közel futnak a földfelszínhez, így majdnem biztos, hogy az első fagyok is kárt tehetnek a rendszerben, ha nem zárja el időben a vizet és nem engedi ki a csövekben maradt folyadékot. Mivel a nagy hidegben a víz megfagy, szétnyomja a csöveket, ami tavasszal igen költséges kellemetlenségeket okozhat. Emellett a slag víztelenítéséről biztonságba helyezéséről sem szabad elfeledkezni, de ajánlott benézni a vízóraaknába is. Ha esetleg víz áll benne, azt mindenképpen távolítsa el!
Szerszámok tisztítása, elpakolása
A növényekkel együtt télen a szerszámok is pihennek. Ha szeretné, hogy jövőre is jó szolgálatot tegyenek ezek a hű segítőtársak, érdemes megtisztítani és biztonságos helyre tenni őket így az idény végén. Emellett ajánlott némi olajjal kezelni a szerszámok fejét és nyelét, így megóvhatja őket a korrodálódástól.
Motoros gépek és szivattyúk téliesítése
A ház körül használt motoros gépeket szintén téliesíteni kell. Ennek ideális módja, ha a bennük levő üzemanyagot leengedi és védett, fagymentes helyen tárolja őket. Emellett minden olyan szivattyú esetében melyek a nyári időszakban vannak használatban, szintén szükség van a téliesítésre (erről ITT olvashat bővebben). Fontos, hogy a szerkezet leeresztő csavarját használja víztelenítésre, kevés ha csak megfordítja és úgy próbálja kiönteni a vizet. Ezt követően száraz, fagyvédett helyen kell tárolni egészen tavaszig, ahol akkor sem megy nulla fok alá a hőmérséklet, ha odakinn repkednek a mínuszok.
Ajánlott a tetőt is ellenőrizni!
Ez vonatkozik a ház és a garázs, vagy egy szigetelt mobilgarázs tetejére is, hiszen a téli csapadék nagyon igénybe veszi a tetőszerkezeteket, a rajta levő kisebb sérüléseket pedig tovább ronthatja függetlenül attól, hogy milyen típusról van szó. A télen keletkezett kellemetlenségekre pedig legtöbbször csak a tavaszi olvadás során derül fény. Így érdemes a téli fagyok előtt alaposan ellenőrizni az épületek tetejének állapotát, hogy elejét vehesse a költséges kellemetlenségeknek.
Az ereszre is gondoljon!
Ősszel a falevelek hullása könnyen eltömíti az ereszcsatornákat, amelyek így a lefolyó részeket is eldugaszolják. Ha nem távolítja el a leveleket, akkor az itt megrekedő víz már rögtön nulla fok alatt megfagy és megrepesztheti a csöveket. Így mindenképpen lényeges erre is gondolni a mínuszok beköszöntése előtt.
A vízvezetékekről sem szabad megfeledkezni!
Fűtetlen helyiségekben vagy a házon kívül futó vízvezetékek esetén lényeges ez igazán. Utóbbi esetben a legjobb megoldás a víztelenítés, míg ha fűtetlen helységről van szó, akkor ajánlott bevonni a csöveket hőszigetelő burkolattal. Így például a garázsban levő víznyerőhely is biztonságban lesz a téli időszak alatt.
Láthatja, hogy a kert mellett a házra és a garázsra is érdemes gondolni ebben az időszakban. Hiszen ha most elvégzi ezeket az egyszerű műveleteket, akkor elejét veheti annak, hogy tavasszal plusz költségekre kelljen vernie magát, ráadásul nyugodtan indíthatja majd a szezont.
Hasznos volt a cikk? Nyomjon egy Tetsziket!