Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Elfogadom

Mennyi vizet igényel a pázsit?

Ez egy olyan kérdés, amire nincs egyértelmű válasz, ugyanis a pázsit vízigénye számos különböző tényezőtől függ. Nem mindegy ugyanis, milyen évszak van éppen, milyen a talaj, de az aktuális időjárás is befolyásolja, mikor mennyi nedvességre van szükség ahhoz, hogy a gyep teljes pompájában mutatkozhasson. Lássuk, mi mindent kell figyelembe venni ahhoz, hogy tökéletesen kielégíthesse a pázsit igényeit!

Számít az évszak és az időjárás!

Valójában ez elég egyértelmű, hiszen a pázsit vízigénye száraz, meleg idő esetén sokkal nagyobb, mint a hűvösebb, csapadékos őszi időszakban. Az utóbbi esetben hetente két alkalommal bőven elég vízzel ellátni a gyepet. Ugyanakkor homokos talaj esetén érdemes az öntözést egy héten háromszor megejteni. Ám nyaranta fontos a kiemelt odafigyelés. Akár automata rendszerrel, akár kézi módszer segítségével végzi a locsolást, ezt a tevékenységet ajánlott mindig kora reggelre időzíteni. A hőségben az esti órákban történő locsolás kerülendő, mert így könnyedén megfelelő körülményeket teremhet a gombás fertőzések számára. Mindkét esetben lényeges, hogy adjunk időt annak, hogy a talaj teljesen átnedvesedjen. Ehhez az automata rendszer esetén legalább 30 perces időintervallummal szükséges számolni.

Mi a különbség öntözés szempontjából a talajtípusok között?

A helyzet az, hogy teljesen másként viselkedik a víz egy kötött és másként egy homokos talajon. Míg az utóbbi azonnal felszívja a nedvességet és függőlegesen kerül bele a folyadék, addig az előbbi esetében vízszintesen zajlik le ez a folyamat.

Mire kell még figyelni az automata öntözőrendszer esetén?

Mivel igen gyorsan változnak az időjárási körülmények, legalább két-három hetente fontos ránézni a rendszer beállításaira, ugyanis szinte biztos, hogy finomítani kell a technikán függően az aktuális helyzettől. Vagyis hiába a kényelmes automatika, nem ajánlott egyetlen beállítással végig vinni az egész szezont, ugyanis ez akár a gyep kárára is válhat.

Na de konkrétan mennyi víz kell?

Visszakanyarodva az eredeti kérdéshez, általánosságban elmondhatjuk, hogy 35 Celsius fok felett naponta többször is érdemes öntözni, ugyanis a pázsit vízigénye ekkor több mint 8 mm naponta.

30- 35 Celsius fok felett viszont ez a szám 6-8 mm, amelyet heti 5-6 alkalommal történő locsolással szükséges biztosítani.

25-30 Celsius fok esetén egy héten négyszer kell locsolni és 4-6 mm vizet kell eljuttatni a pázsithoz.

20-25 Celsius fok között viszont csak 3-4 mm-nyi vízre van szükség heti három alkalommal történő öntözés mellett.

15-20 Celsius fok között mindez heti két alkalomra csökken, ugyanis a gyep vízigénye csak 2-3 mm naponta.

Vagyis ahogy csökken odakinn a hőmérséklet, úgy lesz egyre kevesebb a tennivaló a pázsittal kapcsolatban.

Milliméter vagy liter?

Könnyedén kiszámolható a fentiek alapján, hogy hány liter vízre van szükség. 1 milliméternyi víz az négyzetméterenként 1 liter víznek felel meg. Tehát egy 40 négyzetméteres gyepfelületre 30 fokos hőmérséklet mellett nagyjából 6 milliméter víz kell, vagyis 40x6 liter = 240 liter/nap. Magyarán kicsit több, mint heti 1,5 köbméter vízre van szüksége ahhoz, hogy megfelelően növekedjen és szépen zöldelljen.

Miért szabad csak kánikula esetén naponta öntözni a pázsitot?

Ahogy fentebb is említettük, a napi öntözést a gyep kizárólag esőmentes kánikula esetén igényli, amikor a hőmérő higanyszála 35 Celsius fok fölé kúszik. Ez azért nagyon fontos, mert napi szinten történő vízellátás esetén a gyep „megszokja”, hogy a talaj felső rétegéből táplálkozhat, ami később a pázsit teljes pusztulásához is vezethet. Ellenkező esetében viszont a gyökérzet a mélyebb rétegekbe is eljut, így sokkal több tápanyaghoz jut a pázsit.

Láthatja, hogy számos tényező befolyásolja azt, hogy hetente hányszor mennyi vizet igényel a pázsit ahhoz, hogy valóban gyönyörű, egybefüggő zöld szőnyeg borítsa a kertjét. Amire viszont évszaktól és talajtípustól függetlenül mindenképpen szüksége lesz ehhez, az egy megbízható szivattyú, amely kiszolgálja és segíti a kert körüli munkáját kézi megoldás és automata rendszer esetén egyaránt. Így Önnek már csak egyetlen feladata marad: élvezni a munkája látványát.

Amennyiben hasznosnak találta a cikket, kérem nyomjon egy Tetsziket, ossza meg ismerőseivel is.

Az oldal tetejére