Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Elfogadom

Minden, amit a szén-monoxid-mérgezésről tudni érdemes

Sokan tartják felesleges beruházásnak a szén-monoxid-riasztót. Azonban ha belegondolunk abba, hogy Magyarországon évente 10-30 ember szenved halálos szén-monoxid-mérgezést, rögtön nem tűnik olyan haszontalan kiadásnak. Ebben a cikkünkben annak jártunk utána, mi okozhat szén-monoxid-mérgezést, milyen tünetei vannak, és hogyan védekezhetünk ellene.

Mi az a szén-monoxid-mérgezés?

Az egyik leggyakoribb háztartási baleset, amely minden lakásban bekövetkezhet, ahol nem árammal fűtenek. A „néma gyilkos”-nak is nevezett, színtelen, szagtalan gáz ugyanis földgáz és szerves anyagok égetése során keletkezik. A vérben található hemoglobin a tüdőbe belélegzett oxigént megköti és elszállítja a szervekhez.

A szén-monoxid azonban a hemoglobinhoz kötődik, így gátolja a vörösvértesteket az oxigén elszállításában. Egyszerűsítve tehát egy oxigénhiányos állapot lép fel mérgezéskor, ami súlyosabb esetben halált is okozhat.

Gyufa füstje - a szén-monoxid nem látszik

A szén-monoxid-mérgezés jelei

Az enyhébb mérgezés tünetei az influenzáéhoz hasonlóak: fejfájás, egyensúlyvesztés, émelygés, hányinger, fülzúgás. Súlyosabb mérgezés esetén átmeneti látászavar, emlékezetkiesés, hányás, majd eszméletvesztés lép fel. Szén-monoxid-jelenlétre utal továbbá, ha a gázláng a tűzhelyen, fűzőlapon, kazánban helyenként sárgás színű. Figyelmeztető jel lehet még, ha a kéménybekötések helyén vagy a kémény vonalában a falon kormozódás látható.

Milyen készülékek okozhatnak mérgezést?

Szén-monoxid-veszélyt rejtenek az eldugult kémények, illetve a régi típusú, rosszul szellőző olaj-, szén- vagy fatüzelésű fűtőberendezések. Emellett rizikófaktor egy meghibásodott gáztűzhely vagy szagelszívó is. Fontos szót ejteni a garázsban, mobilgarázsban rejlő veszélyekre is: a garázsban sokkal ritkábban szellőztetünk, mint otthonunk más területein, azonban az autó vagy a motor által termelt kipufogógáz nagyon hamar ellepi ezt a – gyakran szűkös - helyiséget. Éppen ezért soha ne járassuk a motort garázsban vagy mobilgarázsban, és ha van rá lehetőségünk, rendszeresen szellőztessünk is.

Mit tehetünk a szén-monoxid-mérgezés ellen?

Ha a berendezések jól működnek, akkor is évente ellenőriztetni kell őket. Beleértve természetesen a kéményt is, mert egy-egy fűtési szezon után sok lerakódás keletkezhet bennük. Emellett mindenképpen érdemes beszerezni egy szén-monoxid-riasztót is, amelyek webshopunkban már 11.800 forinttól elérhetőek.

Hasznos volt a bejegyzés? Kérem nyomjon egy Tetsziket!

További cikkeinket itt érheti el

Az oldal tetejére