Egy öntöző szivattyút rendszerint úgy vásárol meg az ember, hogy a következő esztendőkben ne legyen gondja e téren, függetlenül attól, hogy a kert öntözésére vagy egyéb tevékenység során veszi igénybe e szerkezet áldásos „szolgáltatásait”. Viszont annak érdekében, hogy ez a gyakorlatban is megvalósuljon és ne csak bosszúságot okozzon a használata, szükség van egy kis odafigyelésre is.
Íme tehát a javaslataink, hogy megóvhassa az eszközt
1. Védje az időjárástól és az egyéb külső behatásoktól!
Mikor a szivattyú elhelyezésre kerül, válasszuk meg körültekintően a helyét. Fúrt kutak esetében a legjobb, ha egy nedvesség ellen védett gépészeti aknát hozunk létre, amelyben biztosított a biztonságos áramellátás évszaktól függetlenül. Abban az esetben, ha csak nyáron használjuk a szivattyút, akkor a csapadéktól és a párától ebben az esetben is védeni kell. Eső, nap ne érje, de tudjon szellőzni. Utóbbi esetében pedig szükség lesz a körültekintő téliesítésre is. Mindemellett az sem hátrány, ha a kertben játszadozó házikedvenc sem fér hozzá a szivattyúhoz.
2. Válasszon jó minőségű kábelt a szereléshez!
A hosszú távú zavartalan működéshez fontos, hogy jó minőségű kábelt válasszon a szerelés során, vagyis ezen nem érdemes spórolni. A vezeték legyen gumi szigetelésű, ne PVC, a csatlakozó dugó gyárilag egybeöntött, nem szerelt. 750W-os motorteljesítményig 3x1-es kábelvastagság, felette 2000W-ig 3x1,5-ös bekötőkábel javasolt.
3. Vegye igénybe áramlás - vagy nyomáskapcsoló segítségét az automatizáláshoz!
Egy szivattyút leggyakrabban kétféleképpen szoktunk automatizálni. Áramláskapcsolóval vagy nyomáskapcsolóval.
Az áramláskapcsolók az áramlás érzékelése alapján működnek. Ha vízelvétel történik - kinyitunk egy csapot - az áramláskapcsoló ezt érzékeli és beindítja a szivattyút. Legfőbb előnye, hogy beépített szárazonfutás védelemmel rendelkezik, illetve kompakt a, kis méretű, főleg műanyag, nem rozsdásodó alkatrészekből áll. A szárazonfutás védelem működésének lényege, hogy ha a szivattyú szívóoldalán elfogy a víz, leállítja a szivattyút. Hátránya a vízben lévő anyagok, pl vas-mangán kirakódása a belső felületen, ami érdes felületet okoz, ez zavarhatja a belső jeladó mozgását, illetve keresztmetszetéből adódóan korlátozhatja a szállítási mennyiséget nagyobb teljesítményű szivattyúknál.
Fontos, hogy sok típusú áramláskapcsoló csak függőleges helyzetben építhető be ugyanis gravitációs elven működnek. A rugós változatok szinte bármilyen pozícióban szerelhetők.
A nyomáskapcsoló a rendszer nyomását figyeli. A nyomáskapcsoló gyárilag beállított értékei: bekapcsolási nyomás=1,4bár, kikapcsolási nyomás=2,8bár. Ha kinyitunk egy csapot, a csővezetékben lévő nyomás szintje egy idő után lecsökken a bekapcsolási értékre, ekkor bekapcsol a szivattyú. A csap elzárásánál hasonló a metódus, amikor a csőrendszerben a nyomás a kikapcsolási értéket eléri, a nyomáskapcsoló érzékeli, és leállítja a szivattyút. A gyári értékek állíthatók 1-5 bár között.
4. Érdemes az aknában kicsit megemelni!
Amennyiben a szivattyú aknában kap helyet, ajánlott kissé megemelni. Egy esetleges csőtörés vagy csőkötés kilazulása esetén a szivattyú vagy hidrofor ne kerüljön víz alá. Ez sok esetben elég, hogy időben észleljük a problémát, így nem válik menthetetlenné az eszköz.
Jól látható tehát, hogy tulajdonképpen apróságokról van szó, melyeknek hatása van a szivattyú élettartamára és zavartalan működésére egyaránt. Viszont a jó hír az, hogy ezeket egyszer kell megcsinálni, így megfelelő odafigyeléssel sokáig segítségünkre lesz az öntözésben.
Amennyiben kérdése van a témával kapcsolatban, bátran keressen fel minket elérhetőségeink valamelyikén, szakértő munkatársaink készséggel állnak rendelkezésére.
Hasznosnak találta a bejegyzést? Kérem nyomjon egy Tetsziket.